XW1E-LV411Q4M-R
IDEC 22mm Illuminated E-Stop; Red Mushroom - 40mm; Standard - Plastic; LED; 24VAC/DC; 1NO / 1NC; Turn-to-Reset
Manufacturer Item :
XW1E-LV411Q4M-R
Quantity Available :
0
Your Price :
$41.91 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 25 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Bezel Type | Standard - Plastic |
|---|---|
| Body Type | Standard |
| Color | Red |
| Contact Configuration | 1NO / 1NC |
| Contact Material | Gold-Plated Silver |
| Contact Rating | 5A (Thermal) |
| Fail-Safe Contacts | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Illumination Voltage | 24VAC/DC |
| Lamp Type | LED |
| Manufacturer | IDEC |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Hole Size | 22mm |
| Operation Type | Turn-to-Reset |
| Shape | Mushroom - 40mm |
| Termination Type | Screw - Finger-Safe |
| Type | Illuminated E-Stop |