XN1E-BV502MR
IDEC 30mm Non-Illuminated E-Stop; Red Mushroom - 60mm; Standard - Plastic; 2NC; Pull or Turn-to-Reset
Manufacturer Item :
XN1E-BV502MR
Quantity Available :
0
Your Price :
$93.80 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 25 | $82.08 |
| 50 | $70.35 |
| 100 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Bezel Type | Standard - Plastic |
|---|---|
| Body Type | Standard |
| Color | Red |
| Contact Configuration | 2NC |
| Contact Material | Gold-Plated Silver |
| Contact Rating | 5A (Thermal) |
| Fail-Safe Contacts | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | None |
| Manufacturer | IDEC |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Hole Size | 30mm |
| Operation Type | Pull or Turn-to-Reset |
| Shape | Mushroom - 60mm |
| Termination Type | Screw |
| Type | Non-Illuminated E-Stop |