SM2A312LPQDP
Banner Engineering Photoelectric Sensor; Polar Retro; Rectangular; 0.01-3m Range; 24-240VAC; SPST 2-Wire AC; LO/DO Configurable; 1/2" Pigtail QD
Manufacturer Item :
49776
Quantity Available :
0
Your Price :
Call for Pricing
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|
Specifications
| Barrel Diameter | 18mm |
|---|---|
| Cable Length | 6 in. |
| Electrical Connection | 1/2" Pigtail QD |
| Housing Height | 30.7mm |
| Housing Material | Plastic |
| IO-Link | No |
| IP Rating | IP67 |
| Light Source | Visible Red LED |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mode | Polar Retro |
| Number of Pins | 3 |
| Output | SPST 2-Wire AC |
| Output Function | LO/DO Configurable |
| Sensing Range | 0.01-3m |
| Type | Rectangular |
| Voltage | 24-240VAC |