8018474
Rittal Wallmount Enclosure; WM242412N4; 24" x 24" x 12"; Stainless Steel 304; Solid Cover; Hinge Connection; NEMA 3R; 4; 4X; 12
Inventory by Warehouse :
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 2 |
Quantity:
Customer Part Number
Specifications
| Cover/Door Connection | Hinge |
|---|---|
| Cover/Door Type | Solid |
| Depth | 12" |
| Depth Range | 10+" to 12" |
| Gland Plate | No |
| Handle Type | Latch - 1/4 Turn (x2) |
| Height | 24" |
| IP Rating | IP66 |
| Manufacturer | Rittal |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Max. Height/Width Range | 20+" to 24" |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | 3R, 4, 4X, 12 |
| Number of Covers/Doors | 1 |
| Rittal Number | 8018.474 |
| Rittal Type | WM242412N4 |
| Series | WM |
| Width | 24" |