8017618
Rittal Wallmount Enclosure; WM362408N4; 36" x 24" x 8"; Stainless Steel 304; Solid Cover; Hinge Connection; NEMA 3R; 4; 4X; 12
Inventory by Warehouse :
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Quantity:
Customer Part Number
Specifications
| Cover/Door Connection | Hinge |
|---|---|
| Cover/Door Type | Solid |
| Depth | 8" |
| Depth Range | 6+" to 8" |
| Gland Plate | No |
| Handle Type | Latch - 1/4 Turn (x2) |
| Height | 36" |
| IP Rating | IP66 |
| Manufacturer | Rittal |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Max. Height/Width Range | 30+" to 40" |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | 3R, 4, 4X, 12 |
| Number of Covers/Doors | 1 |
| Rittal Number | 8017.618 |
| Rittal Type | WM362408N4 |
| Series | WM |
| Width | 24" |