XS230AAPAM12
TES Electric Inductive Proximity Plastic Barrel Sensor; 30mm; Non-Embeddable; 12-48VDC; NO; PNP; Connector - M12
Manufacturer Item :
XS230AAPAM12
Quantity Available :
1
Your Price :
$73.43 / Each
Billing or shipping address must be CA, Northern NV, or select counties of OR and WA
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 1 |
Specifications
| Barrel Material | Plastic |
|---|---|
| Barrel Modifier | None |
| Connector Orientation | Straight |
| Connector Wiring | Standard |
| Electrical Connection | Connector - M12 |
| Housing Diameter | 30mm |
| Housing Style | Threaded |
| Load Dump | No |
| Manufacturer | TES Electric |
| Mating Cordset | XZCP1141L2, XZCP1241L2 |
| Mounting | Non-Embeddable |
| Number of Connector Pins | 4 |
| Number of LEDs | 1 |
| Operation | Inductive |
| Output | PNP |
| Output Function | NO |
| PTFE Coated | No |
| Protection Rating | IP69K |
| Sensing Range | 22mm |
| Sensing Type | Standard |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Type | Barrel |
| Voltage | 12-48VDC |