SSA-EB1P-22ECQ8
Banner Engineering 30mm Non-Illuminated E-Stop w/ Enclosure; Red Mushroom - 40mm; Standard - Plastic; 2NO / 2NC; Pull or Turn-to-Reset
Manufacturer Item :
25302
Quantity Available :
0
Your Price :
$203.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Bezel Type | Standard - Plastic |
|---|---|
| Body Type | Circular |
| Color | Red |
| Contact Configuration | 2NO / 2NC |
| Contact Material | Gold-Plated Silver |
| Contact Rating | 3A (Thermal) |
| Fail-Safe Contacts | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | None |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mounting | Surface |
| Mounting Hole Size | 30mm |
| Operation Type | Pull or Turn-to-Reset |
| Shape | Mushroom - 40mm |
| Termination Type | M12 8-Pin Quick Disconnect |
| Type | Non-Illuminated E-Stop w/ Enclosure |