S18UBA
Banner Engineering Ultrasonic Sensor; Window-Limit; 18mm Barrel; 300mm Max. Range; 10-30VDC; NPN+PNP; Potted Cable
Manufacturer Item :
02711
Quantity Available :
0
Your Price :
$329.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Adjustable Sensing Range | Yes |
|---|---|
| Application | Window-Limit |
| Barrel Diameter | 18mm |
| Barrel Material | Plastic |
| Cable Length | 2m |
| Dead Band | 0-30mm |
| Electrical Connection | Potted Cable |
| IO-Link | No |
| IP Rating | IP67 |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Max. Sensing Range | 300mm |
| Mode | Diffuse |
| Output | NPN+PNP |
| Type | Barrel |
| Voltage | 10-30VDC |