S18SP6DLQ
Banner Engineering Photoelectric Sensor; Diffuse; 18mm Barrel; 300mm Range; 10-30VDC; PNP; LO/DO Configurable; M12 QD
Manufacturer Item :
31176
Quantity Available :
2
Your Price :
$86.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 2 |
Specifications
| Barrel Diameter | 18mm |
|---|---|
| Barrel Material | Plastic |
| Cable Length | 6 in. |
| Electrical Connection | M12 QD |
| Housing Style | Full Threading |
| IO-Link | No |
| IP Rating | IP69K |
| Light Source | Infrared LED |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mode | Diffuse |
| Number of Pins | 4 |
| Output | PNP |
| Output Function | LO/DO Configurable |
| Sensing Range | 300mm |
| Type | Barrel |
| Voltage | 10-30VDC |