QS18EN6XLPCQ5
Banner Engineering Photoelectric Sensor; Retro; Rectangular; 3m Range; 10-30VDC; NPN; LO/DO Configurable; M12 Pigtail QD
Manufacturer Item :
97641
Quantity Available :
0
Your Price :
$195.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Application | Clear Object Detection |
|---|---|
| Barrel Diameter | 18mm |
| Cable Length | 6 in. |
| Electrical Connection | M12 Pigtail QD |
| Housing Height | 34.5mm |
| Housing Material | Plastic |
| IO-Link | No |
| IP Rating | IP67 |
| Light Source | Visible Red LED |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mode | Retro |
| Number of Pins | 4 |
| Output | NPN |
| Output Function | LO/DO Configurable |
| Sensing Range | 3m |
| Type | Rectangular |
| Voltage | 10-30VDC |