QS186LE11
Banner Engineering Photoelectric Sensor; Opposed - Emitter; Rectangular; 15m Range; 10-30VDC; 2m Potted Cable
Manufacturer Item :
02756
Quantity Available :
0
Your Price :
$103.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Barrel Diameter | 18mm |
|---|---|
| Cable Length | 2m |
| Electrical Connection | Potted Cable |
| Housing Height | 34.5mm |
| Housing Material | Plastic |
| IO-Link | No |
| IP Rating | IP67 |
| Laser Shape | | |
| Light Source | Laser - Class 1 |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mode | Opposed - Emitter |
| Sensing Range | 15m |
| Type | Rectangular |
| Voltage | 10-30VDC |