NI60-K90SR-FDZ30X2-B1131
Turck Inductive Proximity Plastic Rectangular Sensor; 90mm; Non-Embeddable; 20-250VAC / 10-300VDC; NO/NC Configurable; 2-Wire; Connector - 7/8"-16UN (Metal)
Manufacturer Item :
4240291
Quantity Available :
0
Your Price :
$833.80 / Each
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Barrel Material | Plastic |
|---|---|
| Barrel Modifier | Straight Terminal Chamber |
| Connector Orientation | Straight |
| Connector Wiring | Standard |
| Electrical Connection | Connector - 7/8"-16UN (Metal) |
| Housing Diameter | 90mm |
| Housing Height | 90mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Modifier | Straight Terminal Chamber |
| Housing Style | Smooth |
| Load Dump | No |
| Manufacturer | Turck |
| Mounting | Non-Embeddable |
| Number of Connector Pins | 3 |
| Number of LEDs | 2 |
| Operation | Inductive |
| Output | 2-Wire |
| Output Function | NO/NC Configurable |
| PTFE Coated | No |
| Protection Rating | IP67 |
| Sensing Range | 60mm |
| Sensing Type | Standard |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Type | Rectangular |
| Voltage | 20-250VAC / 10-300VDC |