NI50-K90SR-Y1
Turck Inductive Proximity Plastic Rectangular Sensor; 90mm; Non-Embeddable; 8.2VDC; NAMUR; NAMUR
Manufacturer Item :
10074
Quantity Available :
0
Your Price :
$439.60 / Each
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Barrel Material | Plastic |
|---|---|
| Barrel Modifier | Straight Terminal Chamber |
| Cable Length | 2m |
| Electrical Connection | No Connector |
| Housing Diameter | 90mm |
| Housing Height | 90mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Modifier | Straight Terminal Chamber |
| Housing Style | Smooth |
| Load Dump | No |
| Manufacturer | Turck |
| Mounting | Non-Embeddable |
| Number of LEDs | 0 |
| Operation | Inductive |
| Output | NAMUR |
| Output Function | NAMUR |
| PTFE Coated | No |
| Protection Rating | IP67 |
| Sensing Range | 50mm |
| Sensing Type | Standard |
| Short Circuit Protection | No |
| Type | Rectangular |
| Voltage | 8.2VDC |