K50ABTGRHQ
Banner Engineering 30mm Touch Button; Dome - 50mm; 1NO; Momentary; Green (off) > Red (on); M12 Quick Disconnect
Manufacturer Item :
85391
Quantity Available :
0
Your Price :
$176.00 / Each
Billing or shipping address must be CA, OR, WA, ID, MT or Northern NV
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Bezel Type | Standard - Plastic |
|---|---|
| Button Style | Extended |
| Color | Green (off) > Red (on) |
| Contact Configuration | 1NO |
| IP Rating | IP69K |
| Illumination Voltage | 12 - 30VDC |
| Lamp Type | LED |
| Manufacturer | Banner Engineering |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Hole Size | 30mm |
| Operation Type | Momentary |
| Shape | Dome - 50mm |
| Termination Type | M12 Quick Disconnect |
| Type | Touch Button |