GLAA01D
Honeywell Global Limit Switch - EN50041; Top Roller Arm; 10A (Thermal); 250VAC; 1NO 1NC SPDT; 1/2" - NPT Conduit
Manufacturer Item :
GLAA01D
Quantity Available :
0
Your Price :
Call for Pricing
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $229.39 |
| 10 | $215.89 |
| 25 | $202.40 |
| 100 | $188.91 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Action | Snap Action |
|---|---|
| Actuator | Top Roller Arm |
| Amperage | 10A (Thermal) |
| Circuitry | 1NO 1NC SPDT |
| Differential Travel (DT) | 0.067" max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Housing Type | EN 50041 |
| IP Rating | IP67 |
| Lever Type | N/A |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| NEMA Rating | NEMA 1, 4, 12, 13 |
| Operating Force (OF) | 2.10 lb. |
| Overtravel (OT) | 0.35" |
| Pretravel (PT) | 0.165" |
| Termination Type | 1/2" - NPT Conduit |
| Type of Product | Global Limit Switch - EN50041 |
| Voltage | 250VAC |