BZE6-2RN7
Honeywell Enclosed Switch; Top Plunger; 15A; 250VAC; 1NO 1NC SPDT; 1/2" - NPT Conduit
Manufacturer Item :
BZE6-2RN7
Quantity Available :
0
Your Price :
$984.48 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $104.60 |
| 10 | $98.45 |
| 25 | $92.30 |
| 100 | $86.14 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Action | Snap Action |
|---|---|
| Actuator | Top Plunger |
| Amperage | 15A |
| Circuitry | 1NO 1NC SPDT |
| Differential Travel (DT) | 0.002" max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Housing Type | Split Housing, Side Mount |
| IP Rating | IP66 |
| Lever Type | N/A |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| NEMA Rating | NEMA 1, 3, 4 |
| Operating Force (OF) | 9 oz to 24 oz |
| Overtravel (OT) | 0.219" min. |
| Pretravel (PT) | 0.078" max. |
| Release Force | 0.25 lb. min. |
| Seal Boot | Yes |
| Special Options | #8 mounting screws |
| Termination Type | 1/2" - NPT Conduit |
| Type of Product | Enclosed Switch |
| Voltage | 250VAC |