BZ-2R-A2
Honeywell Basic Switch; Pin Plunger; SPDT; 15A; 125VAC; Silver Contacts
Inventory by Warehouse :
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Quantity:
Customer Part Number
Specifications
| Actuator | Pin Plunger |
|---|---|
| Actuator Length | N/A |
| Ampere Rating | 15A |
| Circuitry | SPDT |
| Contact Arrangement | Silver |
| Differential Travel (DT) | 0.0004"-0.0020" |
| Housing Material | General Purpose Phenolic |
| Item Type | Accessory |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| Operating Force (OF) | 13 oz max. |
| Operating Position (OP) | 0.625" |
| Overtravel (OT) | 0.005" |
| Pretravel (PT) | 0.015" |
| Release Force | 4.0 oz min. |
| Sealed | No |
| Termination | Screw |
| Voltage | 125VAC |