BME6-2RQ173
Honeywell Enclosed Switch; Top Plunger; 22A; 250VAC; 1NO 1NC SPDT; 1/2" - NPT Conduit
Manufacturer Item :
BME6-2RQ173
Quantity Available :
0
Your Price :
$1,099.39 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $116.81 |
| 10 | $109.94 |
| 25 | $103.07 |
| 100 | $96.20 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Action | Snap Action |
|---|---|
| Actuator | Top Plunger |
| Amperage | 22A |
| Circuitry | 1NO 1NC SPDT |
| Differential Travel (DT) | 0.002" max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Housing Type | Split Housing, Side Mount |
| IP Rating | IP40 |
| Lever Type | N/A |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Operating Force (OF) | 9 oz to 13 oz |
| Overtravel (OT) | 0.219" min. |
| Release Force | 0.25 lb. min. |
| Seal Boot | No |
| Termination Type | 1/2" - NPT Conduit |
| Type of Product | Enclosed Switch |
| Voltage | 250VAC |