BI20R-Q14-LU
Turck Inductive Proximity Plastic Ring Sensor; 14mm; Embeddable; 15-30VDC; Linear Output; Analog
Manufacturer Item :
1535546
Quantity Available :
0
Your Price :
$464.70 / Each
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Cable Length | 2m |
|---|---|
| Electrical Connection | No Connector |
| Housing Height | 14mm |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Modifier | None |
| Load Dump | No |
| Manufacturer | Turck |
| Mounting | Embeddable |
| Number of LEDs | 0 |
| Operation | Inductive |
| Output | Analog |
| Output Function | Linear Output |
| Protection Rating | IP67 |
| Ring Diameter | 20mm |
| Sensing Type | Standard |
| Short Circuit Protection | No |
| Type | Ring |
| Voltage | 15-30VDC |