BC3-M12-AN6X-2-RS4T
Turck Capacitive Metal Barrel Sensor; 3mm; Embeddable; 10-30VDC; NO; NPN; 2m Potted Cable w/ M12 Connector
Manufacturer Item :
2601191
Quantity Available :
0
Your Price :
$334.70 / Each
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| CEL1 - STEVEN ENGINEERING INC. | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Barrel Material | Metal |
|---|---|
| Barrel Modifier | None |
| Cable Length | 2m |
| Electrical Connection | Potted Cable w/ M12 Connector |
| Housing Diameter | 12mm |
| Housing Style | Threaded |
| IO-Link | No |
| Manufacturer | Turck |
| Mating Cordset | RK 4T-2 |
| Mounting | Embeddable |
| Number of LEDs | 1 |
| Operation | Capacitive |
| Output | NPN |
| Output Function | NO |
| PTFE Coated | No |
| Protection Rating | IP67 |
| Sensing Range | 3mm |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Type | Barrel |
| Voltage | 10-30VDC |