AML36FBB7AC01
Honeywell Rocker Housing; 2 position - Maintained/Maintained; Illuminated; Red; 125VAC; DPST; Solder/Quick-Connect; Snap-in Panel Mount
Manufacturer Item :
AML36FBB7AC01
Quantity Available :
0
Your Price :
$3,852.50 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 25 | $77.05 |
| 100 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Amperage | 15A |
|---|---|
| Bezel Type | Rectangle |
| Circuitry | DPST |
| Color | Red |
| Contact Material | Silver Contacts |
| Illumination Voltage | 125VAC |
| Lamp Type | Neon Lamp |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| Mounting | Snap-in Panel |
| Mounting Hole Size | 0.75" x 1.141" |
| Operation Type | 2 position - Maintained/Maintained |
| Sealed | No |
| Termination | .187 in x .020 in (Solder or Quick-Connect) With I |
| Type | Rocker Housing |
| Voltage | 250VAC |