914CE2-9
Honeywell Miniature Limit Switch; Top Roller Plunger; 5A; 240VAC; 1NO 1NC SPDT; 9 ft. Cable
Manufacturer Item :
914CE2-9
Quantity Available :
0
Your Price :
$1,567.86 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $166.58 |
| 10 | $156.79 |
| 25 | $146.99 |
| 100 | $137.19 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Action | Snap Action |
|---|---|
| Actuator | Top Roller Plunger |
| Amperage | 5A |
| Cable Length | 9 ft. |
| Circuitry | 1NO 1NC SPDT |
| Connection Type | Bottom Exit Cable |
| Differential Travel (DT) | 0.004" max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| IP Rating | IP66, IP67, IP68 |
| Lever Type | N/A |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| Operating Force (OF) | 2.65 lb. max. |
| Overtravel (OT) | 0.118" min. |
| Pretravel (PT) | 0.04" +/- 0.02" |
| Release Force | 0.99 lb. max. |
| Termination Type | Cable |
| Voltage | 240VAC |