534028
nVent ERIFLEX Busbar; 800A; Tinned Copper - Flexible; 8 Layers; 256mm2 Cross Section; 2m Length
Manufacturer Item :
FADV2MTC8X32X1
Quantity Available :
1
Your Price :
$814.62 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 100 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 1 |
Specifications
| Amperage | 800A |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 256mm2 |
| Conductor Thickness | 1mm Per Layer |
| Conductor Width | 32mm |
| Construction Type | Layered |
| ERIFLEX Type | FADV2MTC8X32 |
| Insulation Type | High Resistance, Self-Extinguishing TPE - Flat |
| Length | 2m |
| Manufacturer | nVent ERIFLEX |
| Material | Tinned Copper - Flexible |
| Number of Holes | None |
| Number of Layers | 8 |