534007
nVent ERIFLEX Busbar; 250A; Tinned Copper - Flexible; 4 Layers; 49.6mm2 Cross Section; 2m Length
Manufacturer Item :
FADV2MTC4X15-5
Quantity Available :
15
Your Price :
$502.20 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 100 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 2 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 13 |
Specifications
| Amperage | 250A |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 49.6mm2 |
| Conductor Thickness | 0.8mm Per Layer |
| Conductor Width | 15.5mm |
| Construction Type | Layered |
| ERIFLEX Type | FADV2MTC4X15-5 |
| Insulation Type | High Resistance, Self-Extinguishing TPE - Flat |
| Length | 2m |
| Manufacturer | nVent ERIFLEX |
| Material | Tinned Copper - Flexible |
| Number of Holes | None |
| Number of Layers | 4 |