3035288
Phoenix Contact Multi-Conductor Terminal Block; ST 10-TWIN; 55A; 600V; #16 - #6; Spring-Cage Connection; Gray
Manufacturer Item :
3035288
Quantity Available :
199
Your Price :
$206.05 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 500 | $7.84 |
| 1,000 | $7.42 |
| 2,500 | $7.01 |
| 5,000 | $6.60 |
| 10,000 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 199 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Amperage | 55A |
|---|---|
| Color | Gray |
| Connection Type | Spring-Cage |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Number of connections | 3 |
| Number of levels | 1 |
| Phoenix Type | ST 10-TWIN |
| Terminal Block Type | Multi-Conductor |
| Voltage | 600V |
| Width | 10.2mm |
| Wire Range | #16 - #6 |