2LS1
Honeywell Compact Limit Switch; Top Plunger; 10A; 240VAC; 2 CKT DB; 1/2" - NPT Conduit
Manufacturer Item :
2LS1
Quantity Available :
0
Your Price :
$4,004.74 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $425.50 |
| 10 | $400.47 |
| 25 | $375.44 |
| 100 | $350.41 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
Specifications
| Action | Snap Action, Double Break |
|---|---|
| Actuator | Top Plunger |
| Amperage | 10A |
| Circuitry | 2 CKT DB |
| Differential Travel (DT) | 0.020" max. |
| Housing Material | Zinc Die-Cast |
| Housing Type | Compact / Non Plug-In |
| Lever Type | N/A |
| Manufacturer | Honeywell Advanced Sensing Technologies |
| NEMA Rating | NEMA 1, 3, 4, 6, 13 |
| Operating Force (OF) | 7.00 lb. max. |
| Overtravel (OT) | 0.25" min. |
| Pretravel (PT) | 0.065" max. |
| Release Force | 2.00 lb. min. |
| Termination Type | 1/2" - NPT Conduit |
| Type of Product | Compact Limit Switch |
| Voltage | 240VAC |