2864095
Phoenix Contact Potentiometer Converter; MINI MCR-SL-R-UI; 100 Ohms - 100kOhms IN; 0 - 10V IN; 0 - 20mA OUT; 1 Output; 24VDC; Configurable Signal
Manufacturer Item :
2864095
Quantity Available :
0
Your Price :
$470.33 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 11 | $447.33 |
| 26 | $423.72 |
| 50 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 0 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
Specifications
| ATEX | Ex II 3 G Ex nA IIC T4 Gc X |
|---|---|
| Class I, Div 2 | Yes |
| Configurable/Programmable | Yes |
| Connection Type | Screw |
| Connection method | Screw |
| Input Voltage | 0 - 10V |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Amperage | 0 - 20mA |
| Phoenix Type | MINI MCR-SL-R-UI |
| Potentiometer Input | 100 Ohms - 100kOhms |
| SIL | No |
| Supply Voltage | 24VDC |
| Type | Converter - Potentiometer |
| Width | 6.2mm |