1512510
Rittal Wallmount Enclosure; 16" x 24" x 5"; Carbon Steel; Solid Cover; Quick-Release Connection; NEMA 4
Manufacturer Item :
1512510
Quantity Available :
0
Your Price :
Call for Pricing
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Color | Light Gray RAL 7035 |
|---|---|
| Cover/Door Connection | Quick-Release |
| Cover/Door Type | Solid |
| Depth | 5" |
| Depth Range | 4+" to 6" |
| Gland Plate/Knockouts | No |
| Handle Type | None |
| Height | 16" |
| IP Rating | IP66 |
| Manufacturer | Rittal |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Height/Width Range | 12+" to 16" |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | 4 |
| Number of Covers/Doors | 1 |
| Rittal Number | 1512.510 |
| Series | KL |
| Width | 24" |