1059000
Rittal Wallmount Enclosure; 31.5" x 23.6" x 15.7"; Carbon Steel; Solid Cover; Hinge Connection; NEMA 4
Manufacturer Item :
1059000
Quantity Available :
10
Your Price :
$405.75 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 5 | $377.26 |
| 10 | $363.31 |
| 25 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 10 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 0 |
Specifications
| Color | Light Gray RAL 7035 |
|---|---|
| Cover/Door Connection | Hinge |
| Cover/Door Type | Solid |
| Depth | 15.7" |
| Depth Range | 12+" or Greater |
| Gland Plate/Knockouts | Yes |
| Handle Type | Cam Lock |
| Height | 31.5" |
| IP Rating | IP66 |
| Manufacturer | Rittal |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Height/Width Range | 30+" to 40" |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | 4 |
| Number of Covers/Doors | 1 |
| Rittal Number | 1059.000 |
| Series | AX |
| Width | 23.6" |