0916607
Phoenix Contact Thermal Magnetic Circuit Breaker; UT 6-TMC M 5A; 1-Pole; 5A; 240VAC/28VDC; Push Button; Blade Terminal; Medium Trip Curve; UL 1077
Manufacturer Item :
0916607
Quantity Available :
236
Your Price :
$150.22 / Each
| Quantity | Price |
|---|---|
| 10 | $22.54 |
| 25 | $21.28 |
| 50 | $20.04 |
| 100 | $18.79 |
| 250 | Call for Pricing |
| Warehouse | Quantity |
|---|---|
| STEVEN ENG - S.SAN FRAN, CA | 187 |
| STEVEN ENG - CORONA, CA | 49 |
| STEVEN ENG - PORTLAND, OR | 0 |
Specifications
| Actuator | Push Button |
|---|---|
| Alarm Contact | No |
| Auxiliary Contacts | None |
| Connector Type | Blade |
| Inertia Delay | No |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Mounting | Plug-In |
| Number of Poles | 1 |
| Phoenix Type | UT 6-TMC M 5A |
| SCCR | 200A @ 240VAC |
| Trip Current Rating | 5A |
| Trip Curve | Medium |
| Trip Mechanism | Thermal Magnetic |
| UL Listing | UL 1077 |
| Voltage (AC) | 240VAC |
| Voltage (DC) | 28VDC |